تماس-از-تلفن-همراه-موبایل تماس با تخفیف مشاوره هوشمند

تفاوت انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری

شماره تماس مشاوره تلفنی 9099072029

آموزش انتخاب رشته صحیح دانشگاه آزاد ۹۷
قبولی با هر رتبه ای
تراز قبولی رشته ها
تفاوت انتخاب رشته
دانشگاه آزاد و سراسری 

کارشناسان انتخاب رشته آرمان
تماس با تلفن ۹۰۹۹۰۷۲۰۲۹  (از خط ثابت بدون پیش شماره) سامانه مشاوره تحصیلی تلفنی الو۲۰۲۹ با ده سال سابقه مشاوره تحصیلی 

تفاوت انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری

 انتخاب رشته ، یکی از مهمترین و در عین حال پرتنش ترین کارها بعد از شرکت در کنکور سراسری و اعلام نتایج است. داوطلبان با مراجعه به انواع سایت ها و همچنین مشورت با افراد مختلف سعی دارند بهترین روش را در انتخاب رشته خود پیاده کنند تا به این وسیله شانس قبولی خود را افزایش دهند. از سال 92 به بعد که سازمان سنجش تصمیم بر ادغام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد را گرفت، دیگر انتخاب رشته دانشگاه آزاد از آن حالت پیچیده و حساس خود خارج و در حال حاضر با رعایت نکاتی ساده می توان به بهترین نحو انتخاب رشته دانشگاه آزاد را انجام داد.

در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد تفاوت هایی در اعمال انواع سهمیه، تعداد انتخاب ها و هم چنین بررسی رتبه و تراز وجود دارد که در ادامه به این تفاوت ها می پردازیم و همچنین تلاش خواهیم کرد به شما جهت انتخاب رشته دانشگاه آزاد با ذکر موارد مهمی کمک کنیم.

 

 

سهمیه ها:

۱- دانشگاه آزاد: در انتخاب رشته دانشگاه آزاد سهمیه مناطق و به تبع آن بومی گزینی وجود ندارد. دانشگاه آزاد همانند دانشگاه سراسری و با توجه به ضوابط،  سهمیه ایثارگران را اعمال می کند. همچنین دانشگاه آزاد سهمیه دیگری به نام سهمیه بسیج فعال را در انتخاب رشته خود تأثیر می دهد.

۲-دانشگاه سراسری: در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری پذیرش بر اساس رتبه در سهمیه انجام می گیرد که  به این وسیله سهمیه بومی نیز اعمال می شود.همانند انتخاب رشته دانشگاه آزاد، در  انتخاب رشته سراسری نیز سهمیه ایثارگری برای کسانی که شامل این سهمیه می شوند محاسبه می شود

هم چنین در انتخاب رشته سراسری سهمیه مناطق محروم نیز وجود دارد که هر ساله سازمان سنجش در دفترچه انتخاب رشته به مناطقی که شامل این سهمیه می شوند اشاره می کند. سهمیه بهیاری نیز یکی دیگر از انواع سهمیه هاست در بر خلاف انتخاب رشته دانشگاه آزاد در انتخاب رشته سراسری اعمال می شود.

 

 

 

جهت مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد و رشته های بدون آزمون با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۲۹ از خط ثابت خدمات انتخاب رشته آرمان (مشاوره تحصیلی الو۲۰۲۹) تماس بگیرید

 

 

تعداد انتخاب ها:

۱- تعداد انتخاب رشته دانشگاه آزاد : یکی از مواردی که انتخاب رشته دانشگاه آزاد را با حساسیت روبرو می کند تعداد محدود انتخاب ها در قیاس با انتخاب رشته سراسری است. تعداد انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای افراد شرکت می کنند فقط می توانند 100 کد رشته محل را انتخاب کنند که این تعداد مستلزم دقت و وسواس فراوان در انتخاب رشته محل ها است. دانشگاه آزاد در کنار واحد های خود اقدام به جذب دانشجو بصورت مازاد نیز می کند .

۲-  تعداد انتخاب رشته دانشگاه سراسری : در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری داوطلب کاملا در تعداد انتخاب ها شرایط ایده آلی دارد و می تواند مجموعا 150 انتخاب را انجام دهد که این تعداد دیگر جای نگرانی را باقی نمی گذارد. در بین انتخاب هایی که هر فرد می تواند انجام دهد و در صورت مجاز شدن می توان دوره های روزانه، نوبت دوم، پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس های خودگردان و فرهنگیان را در انتخاب رشته وارد کرد.

 

 

نحوه بررسی رتبه و تراز:

همانطور که در مطالب فوق اشاره کردیم سهمیه بومی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اعمال نمی شود و مبنای بررسی انتخاب ها بر اساس رتبه هر فرد نیست. بلکه بر اساس تراز زیر گروه و یا همان نمره می باشد.

برای اشاره به تفاوت رتبه و تراز  بطور خلاصه (مشابه مطلبی که به بررسی کارنامه کنکور سراسری پرداختیم)، باید بگوییم که رتبه ترتیب داوطلبان را نشان می دهد بطور مثال اگر 1000 نفر در کنکور شرکت کرده باشند نفرات اول تا هزارم را مشخص می کند اما تراز تفاوت بین داوطلبان را نیز نشان می دهد و به ما می گوید بین نفر اول و دوم چه مقدار تفاوت از نظر نمره که همان تفاوت علمی است وجود دارد.

اما در انتخاب رشته سراسری در مرحله اول رتبه هر داوطلب در سهمیه، مورد بررسی قرار می گیرد و به موازات آن با اعمال انواع سهمیه ها وضعیت فرد  مشخص می شود.

 

 

نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد

با توجه به موارد مذکور می توان نتیجه گرفت مهمترین چالش ما در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تعداد محدود انتخاب ها در مقایسه با انتخاب رشته سراسری است. و همین مسئله باعث می شود هر فرد با بیشترین دقت و حساسیت از بین تمامی انتخاب ها تعداد 20 انتخاب را انجام دهد بطوریکه که شانس قبولی خود را حفظ و در عین حال افزایش دهد.

همچنین گفتیم مبناى بررسی انتخاب ها تراز هر فرد در زیرگروه های مختلف است و به هیچ عنوان دوری یا نزدیکی تاثیری در افزایش شانس قبولی ندارد.

در ابتدا لازم است انتخاب های خود را به سه دسته خوشبینانه، منطقی و بدبینانه تقسیم کنیم.

ما از این روش در انتخاب رشته سراسری نیز استفاده می کنیم با این تفاوت که در دانشگاه آزاد سهم انتخاب های خوشبینانه کمتر از آن چیزی است که در انتخاب رشته سراسری توصیه کرده ایم.

  1.  با توجه به تجربیات گذشته و بر اساس بررسی های صورت گرفته توسط مشاورین گروه الو 2029 پیشنهاد می شود از مجموع 20 انتخاب ممکن بین 3الی 5 انتخاب ابتدایی خود را به کد رشته محل هایی اختصاص دهید که شانس قبولی شما در آن ها بسیار اندک است و با توجه به قبولی های سال گذشته و مقایسه تراز خود و آن ها چیزی حدود 500 نمره بیشتر از شما دارند.
  2. در مرحله بعد حداکثر 15 انتخاب خود را به انتخاب های منطقی اختصاص دهید. انتخاب هایی که سال گذشته افراد با ترازی برابر و مقداری کمتر از تراز شما موفق به پذیرش در آن ها شده اند. بطور مثال اگر تراز شما در زیرگروه 1 علوم تجربی 8500 شده باشد انتخاب هایی با همین رقم و مقداری کمتر (حدودا 100نمره) که موفق به قبولی شده اند انتخابی منطقی محسوب می شود.
  3. در پایان نیز سایر انتخاب های خود را به  کد رشته محل هایی اختصاص دهید که حدودا 500 نمره کمتر از شما کسب کرده و موفق به قبولی در آن کد رشته محل شده اند. با انجام این مرحله سعی داریم که قبولی خود را تضمین کنیم.

 

 

داوطلبان عزیز توجه داشته باشند که اگر تعداد انتخاب های منطقی خود را کاهش و به تعداد انتخاب های خوش بینانه اضافه کنند فقط شانس قبولی خود را کم کرده اند.

در پایان لازم است یادآوری کنیم که در گروه های آزمایشی ریاضی، انسانی، هنر و زبان بیش از 90 درصد رشته محل ها بصورت بدون کنکور ارائه شده است و برای قبولی در آن ها نیازی به شرکت در کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیست و رشته محل های بدون کنکور در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ارائه نمی شوند.

 

 

+ (برای اطلاع از شرایط تحصیل بدون کنکور در دانشگاه آزاد در مقاطع کاردانی و کارشناسی مطالعه کنید)

 

 

 

 اگر سوالی برای شما مطرح است می توانید با مشاوره تحصیلی الو 2029 با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۲۹ تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان ممکن مشاوران مشاوره تحصیلی تلفنی شما را راهنمایی کنند.

از دیدگاه های شما درباره موضوع استقبال می کنیم، لطفا نظرات خود را در فرم پایین، یادداشت کنید.


مطالب مرتبط :

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 97
راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد 97
– تفاوت انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری
– تخمین رتبه کنکور 97
– تراز قبولی دانشگاه آزاد
– آخرین تراز قبولی با سهمیه بسیج فعال در کنکور سراسری و آزاد
– انواع سهمیه ها در کنکور سراسری 97
– سهمیه های انتخاب رشته دانشگاه آزاد 97
– انتخاب رشته کارشناسی ارشد 97
– انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 97


مشاوره تلفنی الو 2029

 
لینک این مطلب را برای دوستان بفرستید  

 
-

نظر شما ؟


شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید

جهت ارسال نقد و یا نظر خود فرم زیر را به صورت کامل پر کرده و نظر خود را ثبت نمایید.

جدیدترین اخبار استخدام

مشاهده همه

جدیدترین اخبار تحصیلی و آموزشی

مشاهده همه

مشاوره تخصصی الو 2029، پاسخی نو

الو 2029 ارائه دهنده خدمات نوین آموزشی

9099072029