تماس-از-تلفن-همراه-موبایل تماس با تخفیف مشاوره هوشمند

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی

شماره تماس مشاوره تلفنی 9099072029

 

جهت مشاوره تحصیل در دو رشته همزمان می توانید با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۲۹ (از خط ثابت بدون پیش شماره) با کارشناسان تحصیلی آرمان، سامانه مشاوره الو۲۰۲۹، تماس بگیرید.

 

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی کارشناسی و ارشد و دکتری 97

 

 • هرچند امروزه وارد دانشگاه شدن بسیار آسان شده و حتی بدون کنکور نیز دانشگاه ها دانشجو می پذیرند، اما  آموزش عالی در ایران در گذشته با ظرفیت های کم پذیرش دانشجو نسبت به جمعیت جوان، همیشه شرایط سختی برای اجازه اشتغال به تحصیلات عالی و دانشگاهی داشته است. با این وجود اما، گاهی برای برخی افراد که مایل به تحصیل همزمان دو رشته بودند این امکان و اجازه داده شده است.

فرصت تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی معمولا برای دانشجویانی که رتبه های ممتاز ورودی را کسب کرده اند فراهم بوده و البته اخیرا برای دانشجویان سطح معمولی هم امکان تحصیل در دو رشته فراهم شده است.

 البته چون این نوع تحصیل بسیار مشکل می باشد، فرصت و اجازه انصراف از رشته دوم در حال تحصیل برای دانشجو وجود دارد. اما شاید شما نیز از این دسته دانشجویان باشید و مایل به دانستن شرایط تحصیل دو رشته بصورت همزمان و با هم هستید. در این مطلب به شرایط تحصیل دو رشته در یک مقطع یا در دو مقطع و یا دو دانشگاه می پردازیم.

 

شرایط کلی تحصیل در ۲ رشته

 • فرد ابتدا باید در یک رشته مشغول به تحصیل باشد و سپس برای تحصیل رشته دوم نیز اقدام کند.
 • هر فرد فقط یک بار می تواند اقدام به تحصیل در دو رشته همزمان کند و رشته دوم قابل تغییر رشته نمی باشد.
 • دروس مشترک دو رشته فقط یک بار باید گذرانده شود. دروس مشابه نیز قابل معدل سازی درس می باشد.
 • دانشجویان پسر که از معافیت تحصیلی رشته اول خود استفاده می کنند، تحصیل رشته دوم را بر اساس معافیت رشته اول انجام می دهند.

 

تحصیل همزمان ۲ رشته دکتری 

طبق ضوابط تحصیل همزمان در دو رشته در مقطع دکتری ممکن نیست، به بیان دیگر شما دو رشته دکتری را با هم نمی توانید بخوانید. در حال حاضر در سال 97 امکان تحصیل در دو رشته دکتری سراسری با هم یا دو رشته دکتری دانشگاه آزاد با هم یا دیگر دانشگاه ها وجود ندارد.

 

تحصیل همزمان دو رشته کارشناسی ارشد 

در زمان فعلی برابر آیین نامه های وزارت علوم، تحصیل همزمان در دو رشته در مقطع کارشناسی ارشد ممکن نیست، به بیان دیگر شما دو رشته فوق لیسانس را با هم نمی توانید بخوانید. در حال حاضر در سال 97 امکان تحصیل در دو رشته ارشد سراسری با هم یا دو رشته ارشد دانشگاه آزاد با هم یا دیگر دانشگاه ها وجود ندارد.

طرحی چند سال قبل در دست بررسی بود که دانشجویان کارشناسی ارشد اگر در دوره های مجازی در حال تحصیل باشند، اجازه تحصیل در دانشگاه دیگری را هم داشته باشند و البته به تصویب نهایی نرسید.

 

جهت مشاوره تحصیل در دو رشته همزمان می توانید با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۲۹ (از خط ثابت بدون پیش شماره) با کارشناسان تحصیلی آرمان، سامانه مشاوره الو۲۰۲۹، تماس بگیرید.

 

تحصیل همزمان دو رشته کارشناسی سراسری

برای دانشجویان مقطع کارشناسی (لیسانس) امکان تحصیل در دو رشته کارشناسی به چند حالت وجود دارد.

حالت اول :

  برای همه دانشجویان دانشگاه ها، با هر رتبه و معدل، امکان تحصیل دو رشته کارشناسی وجود دارد. به شرط آنکه یکی از  دو رشته کارشناسی انتخاب شده برای تحصیل همزمان، باید در دانشگاه پیام نور یا بصورت غیر حضوری باشد.

در این حالت شما باید شرایط پذیرش رشته دوم در دانشگاه پیام نور از جمله شرکت در کنکور سراسری، یا ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی معدل دیپلم، یا پذیرش در دوره فراگیر پیام نور را بدست آورده باشید.

شهریه تحصیل در رشته دوم در پیام نور نیز، برابر با شهریه معمولی پیام نور می باشد. دانشگاه پیام نور یک دانشگاه دولتی با شهریه است. دوره دانشگاه دولتی بدون شهریه اصطلاحا روزانه نامیده می شود.

حالت دوم :

برای داوطلبان  دارای درجات ممتاز یا منتخب دانشگاه ها، امکان تحصیل در دو رشته کارشناسی دانشگاه دولتی (روزانه) وجود دارد.

 1. برگزیدگان ممتاز آزمون سراسری
 2. برگزیدگان المپیادهای علمی دانش آموزی
 3. برگزیدگان جشنواره خوارزمی
  الف – بر اساس آیین‌نامه دانشجویان استعداد درخشان برخی از دانشگاه های دولتی مثل دانشگاه تهران، دانشگاه شریف، دانشگاه شهید بهشتی و …، رتبه‌های برتر آزمون سراسری به عنوان دانشجوی استعداد درخشان، می‌توانند همزمان در دو رشته تحصیلی در  دانشگاه تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل شوند. و رشته های تحصیلی لازم نیست که از یک دانشکده باشند.

حالت سوم :

برای دانشجویان ممتاز که در هنگام تحصیل دانشگاه، حداقل دو ترم معدل بالای 17 داشته باشند، یا شرایط خاص دانشگاه خود را کسب کنند امکان تحصیل در دو رشته کارشناسی دانشگاه دولتی (روزانه) محل تحصیل وجود دارد. برای اقدام به تحصیل رشته دوم باید درخواست تحصیل آن رشته را به دانشگاه محل تحصیل ارائه نمود.

 

تحصیل همزمان در دو مقطع

 امکان تحصیل همزمان 2 رشته برای دانشجویان در دو مقطع مختلف، با شرایط زیر وجود دارد :

 1. تحصیل همزمان دکتری و کارشناسی
 2. تحصیل همزمان ارشد و کارشناسی

تحصیل همزمان در مقاطع دکتری و ارشد با هم ممنوع می باشد.

 

تحصیل همزمان در کارشناسی و کارشناسی ارشد

 امکان تحصیل همزمان 2 رشته برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، که رشته دوم خود را از مقطع کارشناسی انتخاب کنند فراهم است. البته شرط آن این است که فقط دانشجویان ارشد که از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنند، واجد شرایط امکان تحصیل همزمان هستند.

این دانشجویان کارشناسی ارشد مشابه توضیحات سطر های بالاتر می توانند برای انتخاب رشته دوم از دانشگاه پیام نور اقدام نمایند.

حالت دیگری نیز برای این نوع تحصیل وجود دارد و آن اقدام به قبولی ارشد پس از شروع تحصیل دوباره در پیام نور می باشد.

 

تحصیل همزمان در کارشناسی و دکتری

 امکان تحصیل همزمان 2 رشته برای دانشجویان مقطع دکتری، که رشته دوم خود را از مقطع کارشناسی انتخاب کنند فراهم است.

این دانشجویان دکتری مشابه توضیحات سطر های بالاتر می توانند برای انتخاب رشته دوم کارشناسی از دانشگاه پیام نور اقدام نمایند.

 

 

جهت مشاوره تحصیل در دو رشته همزمان می توانید با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۲۹ (از خط ثابت بدون پیش شماره) با کارشناسان تحصیلی آرمان، سامانه مشاوره الو۲۰۲۹، تماس بگیرید.

 

 

تحصیل همزمان در علمی کاربردی

تحصیل همزمان دو رشته درد دانشگاه علمی کاربردی ممنوع می باشد.

 

تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه آزاد

در دانشگاه آزاد نیز امکان تحصیل همزمان دو رشته فقط در مقطع کارشناسی وجود دارد و طبق شیوه نامه مصوب دانشگاه آزاد اسلامی برای ورودی های ممتاز کنکور و استعداد درخشان دانشگاه آزاد امکان تحصیل دو رشته فراهم می باشد. _

 

 

تحصیل همزمان کدام دو رشته ها پیشنهاد می شود؟

درباره نکات تحصیل همزمان باید به سخت بودن تحصیل و پاس کردن درس ها و واحد ها اشاره کرد. بنابر این حدود 15 واحد از هر کدام از دو رشته برای هر ترم حداکثر تعداد واحد پیشنهادی است.

 اگر دو رشته تحصیلی انتخاب شما تفاوت زیادی داشته باشند تحصیل سخت تری خواهید داشت. به همین خاطر معمولا دانشجویان رشته هایی را جهت تحصیل هم زمان بر می گزینند که از یک دانشکده باشند، یا در موضوع و دروس اشتراک و شباهت زیادی وجود داشته باشد.

برای مثال، تحصیل همزمان در جفت رشته های زیر، پیشنهادی است برای تحصیل ساده تر و با کیفیت تر :

 • برق و فیزیک
 • برق و ریاضی
 • برق الکترونیک و کامپیوتر نرم افزار
 • برق الکترونیک و کامپیوتر سخت افزار
 • کامپیوتر نرم افزار و علوم کامپیوتر
 • ریاضی و آمار
 • برق با علوم کامپیوتر
 • روانشناسی و مشاوره
 • آموزش زبان و مترجمی

 

 

جهت مشاوره تحصیل همزمان دو رشته می توانید با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۲۹ (از خط ثابت بدون پیش شماره) با کارشناس انتخاب رشته آرمان، مشاوره تحصیلی الو۲۰۲۹، تماس بگیرید.

 

 

برای اطلاع از زمان دقیق شروع ثبت نام آزمون ارشد، با عضویت در کانال خبر رسانی الو۲۰۲۹ جدیدترین اخبار تحصیلی و راهنمایی درباره آزمون ها و ثبت نام ها را بروز دریافت کنید.

مشاوره تحصیلی

 

 اگر سوالی برای شما مطرح است می توانید با مشاوره تحصیلی الو 2029 با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۲۹ تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان ممکن مشاوران مشاوره تحصیلی تلفنی شما را راهنمایی کنند.

از دیدگاه های شما درباره موضوع استقبال می کنیم، لطفا نظرات خود را در فرم پایین، یادداشت کنید.


مطالب مرتبط :

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 97
راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98
– تفاوت انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری
– دانلود سوالات کنکور ارشد 97
– انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98
– انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 98
– تخمین رتبه کنکور 97
– تراز قبولی دانشگاه آزاد
– آخرین تراز قبولی با سهمیه بسیج فعال در کنکور سراسری و آزاد
– انواع سهمیه ها در کنکور سراسری 98
– سهمیه های انتخاب رشته دانشگاه آزاد 98 

 


مشاوره تلفنی الو 2029

 
لینک این مطلب را برای دوستان بفرستید  

 
-

نظر شما ؟


شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید

جهت ارسال نقد و یا نظر خود فرم زیر را به صورت کامل پر کرده و نظر خود را ثبت نمایید.

جدیدترین اخبار استخدام

مشاهده همه

جدیدترین اخبار تحصیلی و آموزشی

مشاهده همه

مشاوره تخصصی الو 2029، پاسخی نو

الو 2029 ارائه دهنده خدمات نوین آموزشی

9099072029